Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart ise, hicri takvime göre mi yoksa miladi takvime göre mi hesap edilecektir?

Sorunun Detayı

Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart ise, hicri takvime göre mi yoksa miladi takvime göre mi hesap edilecektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz;

Kurbanlık hayvanların yaşı hicri yılına göre hesaplanır. Örneğin, 2007 yılı kurban bayramının birinci günü doğan bir büyük baş hayvan, 2009 yılında kurban bayaramının ikinci günü iki yaşını dolduracağı için bayramın ikinci günü kurban edilebilir.

Kurban, Koyun-keçi, sığır-manda ve deveden olur. Bunlar dışında kalan hayvanlardan kurban olmaz. Bu üç cins hayvanın hem dişisinden, hem de erkeğinden kurban olur. Koyun ve keçi bir yaşını, sığır iki yaşını, deve ise 5 yaşını doldurmadan kesilmemelidir. Bu yaşlar, yaklaşık olarak bütün mezheplerin ortak görüşüdür. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/315) Ancak Hanefî ve Hanbelî mezhebine göre, 6-7 aylık kuzu yavrusu, bir yaşındaki gibi cüsseli ve gösterişli ise, kurban olarak kesilebilir. Keçinin ise bir yaşını doldurması şarttır.

Bir koyun ve keçi yalnız bir kişi adına kurban edilebilir. Sığır cinsinden bir hayvanı veya bir deveyi, bir kişi kurban edebileceği gibi, 7`ye kadar (yedi de dahil) kişi de ortaklaşa kurban edebilirler.

“Fetava’l-Ezher’de de Kurban hayvanlarının belirlenen yaşının tevkifî (Hz. Peygamber-a.s.m- tarafından tespit edilmiş) olduğundan bu konuda farklı yorumlara yer olmadığı belirtilmiştir. (bk. Fetava’l-Ezher-Şamile- 1/79)

Çağdaş alimlerin fetvası da şu merkezdedir: Bir hayvanın kurban olabilmesi için, koyun cinsinden en az 6 aylığı bitirmiş, keçilerden en az bir yaşını bitirmiş, sığır türünden en az iki yaşını bitirmiş, develerden de en az beş yaşını bitirmiş olmaları gerekir. (bk. Fetva’l-leceneti’l-muasıra li’l-buhusi’l-ilmiyet ve’l-ifta-Şamile- 13/447)

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Kaynak : http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/9389/kurban-kesilecek-sigir-cinsi-hayvanin-iki-yasini-doldurmus-olmasi-sart-midir-sart-ise-hicri-takvime-gore-mi-yoksa-miladi-takvime-gore-mi-hesap-edilecektir.html

http://www.youtube.com/watch?v=73tO82D8VLc&noredirect=1

Kurban kesilecek sığır cinsi hayvanın iki yaşını doldurmuş olması şart mıdır? Şart ise, hicri takvime göre mi yoksa miladi takvime göre mi hesap edilecektir?” üzerine bir düşünce

  1. hasan BOZKURT

    vehbe zuhayli. mezhebsizdir. mezhebi baside alıyor.. zaman gazetesinin verdiği ciltli eserinde “MEZHEB TAASSUBUNDA BULUNMADAN YAZDIM” diyor…bu sayfaya çok güvendim. ehl-i sünnet diye. mezhebsizlerden kaynak göstermeyiniz.selamlar.bizim. imam-ı azam. imam-ı birgivi, imam-ı şarani, hasan arıkan. mehmed emre vb. büyüklerimiz var..bunlar bize yeter.

    Beğen

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.