MANEVİ GIDALAR

Maddi  besinlerin çeşitli, ölçülü ve dengeli olmasına dikkat ettiğimiz gibi manevi gıdalarda aynı hassasiyeti göstermemiz gerekir. Bu durum Allah’ın Rahmet ve Cemali İlahiyesine ulaşmak istediğimizde daha da önem arz ediyor.

Fiziksel olarak her gün sadece ekmek ve su gıdasıyla  beslenmeyip çeşit çeşit yemek yemeyi ve farklı meşrubat içmekten kendimizi alıkoyabiliyor muyuz. Herkes bilir ki su ve ekmek insanı öldürmez. Ama ne hikmetse insanoğlu bunlarla yetinmez. Bir kimse sen sadece ekmek ye, su iç, farklı farklı gıdalarla beslenme dese cevabımız “sen deli misin” olmaz mı?

Manevi hayatımızda da sadece bir kaynakla beslensek ne kadar sağlıklı olabilir ve yolun sonuna selametle çıkabiliriz. Onun için kaynaklar zehirli, dikenli, yetersiz olmamalı ve yolun sonuna ulaştırabilmeli. Bu yüzden kaynakları iyi seçmeli ve silsilesine dikkat etmeliyiz. Nasıl ki yemeğe başladığımızda ilk önce tatlıdan başlamayıp çorba diyorsak manevi gıdalarda aynıdır.

  1. Kur’anı Kerim

  2. Sünnet

  3. İcma-ı Ümmet

  4. Kıyas-ı Fukaha 

Aşçı ve yemek seçiyorsak, Allah dostlarını, hayatlarını ve eserlerini de iyi seçmeliyiz.

Her yemekte aynı gıda var demediğimiz gibi her manevi gıda bir kaynakta var, ben onunla yoluma devam ederim. Başka bir şey tanımam ve savunurum demek ne kadar doğrudur.

Bizler acaba günde bir öğün yemek ve sadece tek çeşit bir yemeyi mi yoksa üç öğün farklı yemekler ve içeceklerle çeşitli gıdalar almayı mı tercih ediyoruz. Lütfen kendimize gelelim. 

Allah cümlemizi doğruluktan ayırmayarak çok çeşitli maddi ve manevi gıdalarla beslenebilen ve yolun sonuna sağ salim ulaşabilen Ehli Sünnet itikadına sahip RAZI OLDUĞU kullarından eylesin. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.