Okumak ve İlim Öğrenmek

Cenabı Hakkın mahlûkatına son fermanı olan yüce kitabımız Kur’an; kelime manası itibarı ile okumak demektir.
Pek çok ayeti kerime bizlere okumayı, ilim sahibi olmayı emreder.
Hepimizin bildiği gibi, Kur’an-ı Kerimin ilk inzal olan ayetlerinde şöyle buyrulur:
”Oku! Yaratan Rabbinin adıyla. O insanı,”alak” tan yarattı.
Oku! (çünkü) senin Rabbin en cömert olandır.
O,kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini öğretendir.”
Bu gün inmiş gibi bizlere ürperti ve heyecan veren bu ayeti kerimelerdeki birkaç hususa dikkat çekmek gerekir.
Resulullah (sas)in mübarek şahsında hepimize gelen ilk emir “oku” olmuştur. Ancak, bizleri bir alak’ tan(yani embriyo’) dan meydana getiren, yaratıp büyüten Rabbimizin adı ile okumamız istenir. Okumamız, öğrenmemiz gereken şeyler, Hz. Allahın adı ile başlanan ve bizi Ona yaklaştıran şeyler olmalıdır. Ondan uzaklaştıranlar değil. Demek ki mümin seçici olmalıdır.
Bu şekilde okudukça, O çok cömert olan Rabbimizin ihsanları da zuhur edecektir.
“O, kalemle yazıyı öğretti, insana bilmediğini öğretti” ayeti kerimelerinden de anlıyoruz ki gerçek öğretici, gerçek terbiyeci Cenabı Hakk’tır.
Zaten bu ayeti kerimede zikredilen Rabb ism-i şerifinin manası da yarattığı kullarını terbiye eden demektir.
Bu ayeti kerimelerden başlayarak, Kur’an-ı Kerimin pek çok yerinde okumak, öğrenmek,ilim sahibi olmak teşvik edilir. Yüce dinimiz ilmi o kadar yüceltmiştir ki; İlim, Cenabı Hakkın sıfatlarından biridir. Allahımızın güzel isimlerinden biri de Aliim, yani sonsuz ilim sahibi olan demektir. Sevgili peygamberimiz(sas) de hadis-i şeriflerinde; ”İlim talep etmek,yolunda olmak, her Müslüman erkek ve kadın için farzdır.”buyurmuşlardır. Bir şey farz olunca, onun sevabı çok büyük; ihmali de o nispette günah demektir. Tabi ki burada her Müslümana farz olan ilim, ihtisas gerektiren hususlar veya dünyevi ilimler değildir. Her Müslümanın mutlaka bilmesi gereken, dini bilgilerdir: 

Bunlar, başta inancımızla alakalı mevzular olmak üzere; temizlik, abdest, namaz, haram, helal, ticaret, nikah, gibi dünya ve ahiretimizi ilgilendiren hususlardır.
Bunları öğrenmek, öğrenme yolunda gayret etmek, hadis-i şeriflerde müjdelendiği üzere nafile ibadet yapmaktan, Allah yolunda savaşmaktan bile daha faziletlidir. Sevgili Peygamberimiz(sas)bunun için zaman sınırı koymamış,”İlim beşikten mezara kadardır. Mümin cennete girinceye kadar hayra doymaz” buyurmuştur.

 Sevgili Peygamberimiz(sas)şöyle buyuruyor:
“Her kim ilim tahsili için bir yola girerse Hz.Allah da ona cennetin yolunu kolaylaştırır. Şüphesiz melekler de ilim yoluna girenin yaptığından memnun oldukları için onun üzerine kanatlarını gererler. Göklerde ve yerde bulunan varlıklar hatta suyun içindeki balıklar bile, ilim adamları için Allah’tan bağışlamasını dilerler. Âlim bir kimsenin, bilgisizce ibadet eden bir kimseye üstünlüğü, ayın diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin varisleridir. Peygamberler altın ve gümüşü miras olarak bırakmazlar, onlar sadece ilmi miras bırakmışlardır. İşte o mirasa konan kimse de bol nasib ve kısmet almış olur.” (Ebu Davud, İlim, 1; Tirmizi, İlim, 19)
Bu müjdelere nail olmak; Kur’an-ı Kerimi, haram helal, abdest, namaz, gusül gibi hepimiz için elzem olan hususları öğrenmek veya ilmini artırmak için ileride keşke dememek için fırsatları değerlendirmeliyiz.

Unutmayalım ki Hz.Ali(K.V)’nin  buyurduğu  gibi : “Bugün çalışma var hesap yok, yarın hesap var, çalışma yok.”

60-70 yıllık şu dünya hayatı için 20 yıl kadar okul hayatında hepimiz başarılı olmak için büyük çaba sarfediyoruz. Peki ahiret alemi için……………

Ayet-i Kerime : “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.” (Tahrim Suresi 6)

H.Ş.: “Hepiniz çobansınız; hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Devlet reisi de bir çobandır ve sürüsünden sorumludur. Erkek, ailesinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur, kadın da kocasının evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice ititbariyle hepiniz çobansınız; hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz …”(Buhârî, Cum`a, 11)

Okumak ve İlim Öğrenmek” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.