Ümmeti Muhammed’den Olmanın Üstünlük Şuuru

Sevgili Peygamberimiz (sas)in zuhuru ve bu yüce dini tebliğinden sonra diğer semavi dinlerin ve kitaplarının hiçbir hükmü ve geçerliliği kalmamıştır.

 Artık Kıyamete kadar, hatta kıyametten sonra da Hz. Muhammed (sas) in Peygamberliği, onun getirdiği Yüce İslam dini ve şeriatı geçerlidir.

Ona ümmet olmakla şereflenenler de, onun nimetleri ile insanların en hayırlıları olmuşlardır. O halde her Müslüman bu nimetin ve kıymetin farkında olmalı, gereğini yerine getirmelidir.

Nitekim Sen Müslüman mısın diye sorulduğu zaman “evet ben Müslüman’ım “ şeklinde değil;Elhamdülillah Müslüman’ım” diye cevap verilip, İslam’ın bir nimet olduğunun hatırlatılması ve  hamd edilmesi bundandır.

Ayeti Kerimede Yüce Mevla’mız; Allah katında hak din sadece İslam’dır.” buyuruyor. (Al-i İmran,19.)

 Hadis-i şerifte ise İslam’ın bu üstünlüğü şöyle ifade edilir:                                                     

İslam daima yücedir, üstündür, hiçbir şey ondan daha üstün olamaz.”

İşte bu üstünlük şuuru sebebi ile; Müslümanlara, gayri Müslimlerle her türlü insani ve medeni münasebetlerde izin verilmişken; onlarla kalben beraber olacak, kalplerini o tarafa meylettirecek durumlardan ve bu vesile ile onları taklit etmek ve onlara benzemekten de sakındırılmıştır.

 Nitekim her namazda ve her rekatta okuduğumuz, Kuran’ın anahtarı olan Fatiha suresinin son ayetinde; Yahudiler ve onlar gibi Allahın gazabına uğrayanlardan, Hıristiyanlar ve onlar gibi Allahın yolundan sapanlardan bizleri uzak tutması için Cenabı Hakka dua etmekteyiz.

Yine bundan dolayıdır ki; Namaz gibi en mühim bir ibadet, güneşe tapanlara benzememek için; güneşin doğduğu, zirvede olduğu ve battığı anda kılınmamıştır. Ateşe tapanlara benzememek için ateşe karşı namaz kılmak mekruhtur. Muharrem’in  onuncu günü oruç tutan sevgili Peygamberimiz (sas)’e bu günde Hıristiyan ve Yahudiler de tutuyor, denince; “Öyle ise  biz de onlardan ayrılmak için dokuzu ila beraber tutarız.” Buyurmuşlardır.

Burada şu soru akla gelebilir. Bizim niyetimiz onlara benzemek değil; şeklen benzerliğin ne mahzuru var? Evet, niyet zaten asıldır. Unutmayalım ki Allah resulünün niyeti elbette herkesten sağlamdır. Ama bu mevzu o kadar hassas ve mühim ki, şeklen bile benzerliğe Mevla’mız razı olmamıştır. İslam her şeyi ile diğerlerinden ayrı ve üstündür. Ortaklık yani şirk kabul etmez.

Müslümanlar da bunu anlamalı, başkalarına benzemekten sakınmalıdır.

Efendimiz (sas) konunun ehemmiyet ve tehlikesine binaen bizleri uyarmış ve Hadisi Şerifte; Kim kendisini bizden başkasına benzetirse o bizden değildir.” Ayrıca; “Kişi sevdiği ile beraberdir,” buyurarak kıyamete kadar gelecek olan ümmetine bu tehlikeleri net olarak bildirmiştir.

İlim adamları şu hususa dikkat çekmişlerdir: Benzemek taklit etmeye, taklit etmek ise onu güzel görüp benimsemeye yol açar. Halbuki mağlup ve geri olan topluluklar, kendinden üstün gördüklerine özenip taklit ederler.

Sadece son birkaç asır, batı Hıristiyan aleminin maddi yönden gelişmişliği, Müslümanlardaki inanç ve üstünlük şuurunu zedelememelidir. Maddi üstünlük zamanla el değiştirir durur. Asıl olan maneviyat ve ebedi hayattır.

Asrı  saadetten bir misal vermek istiyorum: Uhut harbi her yönden ibretlerle doludur. Müslümanlar, Bedirden sonra burada da müşriklere galip gelmişlerdi. Ancak; okçuların yerini terk etmesi ile Müslümanlar çok sıkıntı yaşadılar. Harbin sonunda müşrikler, galip bir eda ile şunu söylediler: Harp sıra iledir.

Bu gün Bedrin karşılığıdır. Bunun üzerine Hz.Ömer (ra) Resulu Ekrem (sas) Efendimizden müsaade alarak onlara şu cevabı verdi:

 “Hayır, siz hiçbir zaman üstün değilsiniz. Çünkü bizim ölülerimiz şehit oldu, Cennete gittiler.Sizinkiler ise Cehennemdedir.”

 Al-i İmran suresi 139. Ayeti kerimede bu husus öyle anlatılıyor:Gevşemeyin, hüzünlenmeyin, eğer gerçekten inanıyorsanız, en üstün olan sizlersiniz.”

Böyle bir imanı kalbinde hissedip duran kimse başka tarafa dönüp de bakmaz. Gayri Müslimlerin; ne yılbaşısı,ne yortuları,ne de bozuk inanç ve aile yapıları; hangi ambalaj içinde gelirse gelsin onları etkilemez.

Hakiki müminlerin gözü, gönlü; İslam’dan, Kurandan ve Resulullah’ tan başka bir şey görmez. Çünkü Onlar bizim dünyamıza da ahiretimize de kâfidirler.

Ne mutlu bu imana sahip olanlara…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.